top of page

חיבור בין דת למיידעים ולרפואה קונבנציונלית – שמואל
כנס "חיבור למודעות על"

אנחנו הרופאים חושבים שיודעים הכול ויכולים לעשות הכול, אך   עלינו לדעת שיש מצבים בהם לרפואה אין את התשובה ובנקודות קריטיות  אלו  עלינו לחפש את הגורם במקום אחר.

מקרה שקרה, בא אלי ילד בן 4 שנים לקליניקה, עם סיפור של חום גבוה, לאור מצבו הכללי הירוד החלטתי להפנותו לאשפוז, שם הופיע בנוסף גם המוליזה, קרי  פירוק כדוריות דם.

הילד טופל במנות דם ופלזמה טרייה אך ללא הואיל, מנה שנייה ושלישית ניתנה  אך ללא שיפור. וכל יום מצבו הלך והתדרדר.

 קראו לרופא מומחה בהמטולוגיה מתל השומר, ושאלו למה הילד הזה מפרק כל הזמן את הדם שלו, וצריך לתת לו מנות דם. אך ללא מענה.

ואחרי 5 ימים כאשר הוא מקבל כבר שלוש מנות דם עם חום של ארבעים מעלות, האימא קוראת לי בבכי ושואלת אותי מה עושים, הילד הולך לי בין הידיים, היו כאן כל המומחים הכי טובים בארץ ואני לא יודעת מה לעשות, ואני אומר תשמעי, ברפואה אני רואה שאין תשובה אבל, אני מתעסק גם בדברים אחרים, את מוכנה שנעשה תקשור לילד לראות מה קורה?

 

ובתור רופא קונבנציונלי המטפל באנשים, כשאתה אומר משפט כזה  אז או שהיא אומרת לך אתה משוגע על כל הראש וזורקת אותך מכול המדרגות, או שהיא אומרת נו טוב מה זה יזיק לו, והאימא מסכימה.

אני הולך ל- לילה ומספר לה את הסיפור, היא עושה תקשור, כולה מה הם אומרים בתקשור "אנו האלוהים", שהילד הזה חושש שתהיה פרידה בין ההורים שלו.

אני חוזר לבית החולים קורא לאימא ומבקש שגם הבעל יבוא ואני מספר לשניהם, ושואל אם הם מוכנים לשמוע, אני מספר שהלכתי  ל-לילה שהיא המורה שלי, והיא אמרה מה שאמרה בתקשור, הילד מפחד שאתם תיפרדו, ולכן מה שאתם צריכים מהרגע זה לעשות, זה להיות שניכם בחדר עם הילד, זה היה יום רביעי בערב, ביום שישי הילד השתחרר הביתה.

לא חום, לא פירוק כדוריות אדומות הכול חזר לנורמה. מאז עברו שנתיים והילד כבר יותר גדול, בלי מחלות בלי פירוק כדוריות וההורים מבינים שהם צריכים להיות ביחד.

כאלה סיפורים יש לא אחת ולא שניים ולא אלאה אתכם בסיפורים ורק שתבינו שאיפה שאנחנו לא מוצאים ברפואה את המסר שלנו, את התשובה אנחנו צריכים ללכת ולחפש במקום אחר. והנשמה שלנו כמו ששמעתם קודם משדרת הרבה דברים לגוף, ואנחנו יודעים היום ברפואה שכאבי גב, נובעים מלחץ נפשי, וזה מצב שהנשמה אומרת יש לנו בעיה, השרירים מושכים חזק את הדיסקים החוצה וזה לא יעזור כל הטיפולים אם לא נטפל בבסיס, כאבי הגב ימשכו.

ונעבור לחלק השני החלק המסורתי דתי, אומרים לי כיצד אתה בתור בן אדם דתי יכול ללכת ולשמוע תיקשורים, זה  הרי אסור, העניין השני הינו הערעור על כל נושא השכר והעונש שזה הבסיס של  הדת כמו שאנחנו מכירים, והדבר השלישי נבואה תקשור, איך מי שהיא שלא דתית  בכלל, יכולה להתנבא או לתקשר, ולבסוף איך אתם מדברים בכלל על עידן חדש – זה הרי  איום ונורא.

חברה' זה לא פשוט בעולם  הדתי לבוא ולהתעסק בנושאים אלו .

אתם לא יודעים ולא מתארים לעצמכם  כמה אתם (הבאים לכנס) קבוצה נבחרת שהתגלו לפניכם מסרי הבריאה.

נלך אחורנית לרמב"ם. הרמב"ם כתב שני ספרים את "מורה נבוכים", מורה נבוכים שזה סודות הבריאה, ואת "משנה תורה לרמב"ם" שזה חוקי הדת.

את משנה תורה הוא כתב בצורה פשוטה ומסודרת, כמו יקה.

את מורה נבוכים הוא כתב בצורה כזו מבולבלת שצריך להיות גאון הדור כדי להבין מה הוא כתב שם. וכל זה למה, כדי שהרבה לא יבינו איך הבריאה בכלל מתנהלת. כי אם יבינו זה לא יהיה טוב. כי "העם, ההמון" לא מסוגל הרבה דברים להבין, ולכן תבינו, שאתם קבוצה מאוד, מאוד נבחרת.

מי שמבין ויכול לעכל את סודות הבריאה ולחיות איתה, הוא נמצא בקבוצה מאוד נבחרת. ולא יהיה מצב שכולם יבינו את סודות הבריאה, כי כך בנוי העולם. יש לנו את "ההמון" ויש שלנו, את הקבוצה הנבחרת.

ונחזור להתחלה, לפני שבאתי ללמוד אצל לילה, למדתי אצל איתן, ראיתם אותו "הבחורצ'יק הזה בן 18.5" לא נס לחו מאז שאני מכיר אותו לפני 13 שנה, למדנו שכל העולם מתנהל על עץ הספירות, ובכול אחד מאיתנו יש גם עץ הספירות, וכמו שאיתן אמר קודם, אלוהים נמצא בכול אחד מאיתנו.

 

ובעץ הספירות יש לנו גם כמה מילים, ומי שמכיר את עץ הספירות מכתר ועד מלכות, כאשר הכתר למעלה והמלכות למטה וכל הצ'אקרות למיניהן שמתחברות לעץ הספירות, ואנחנו מניחים תפילין, בדיוק במקומות שאנחנו צריכים להניח, ובתוך עץ הספירות יש לנו את המילה ר', י', י', ומה זה ר', י', י', זה הרייקי ששם כולם עושים טיפולי רייקי.

ומה אנחנו רואים היום בתפילה שלנו, יש לנו את ברכת הכוהנים. מי ששמע את השיעורים ובאחד השיעורים אנחנו שומעים את לילה מברכת אותי בברכת הכוהנים. ומי שנכח בשיעור ראה איך היא מברכת אותי עם שתי האצבעות כמו בברכת הכוהנים, ומה זה ברכת הכוהנים, הברכה שיורדת מלמעלה דרך הידיים של הכוהנים אל העם למטה, כמו ברייקי, זאת אומרת כשאנחנו עומדים בבית הכנסת והכוהנים מברכים אותנו, הם למעשה עושים רייקי, והם מברכים את כל העם.

כתוב  בתורה בברכת הכוהנים  "האמורה על ידי אהרון ובניו" זאת אומרת שהם רק אומרים והברכה באה מאהרון מלמעלה והיא רק עוברת דרך הכוהנים אל העם והם אומרים שהכוהנים צריכים להיות נקיים ואסור לכוהנים לשנוא את הקהל. מי שיש לו בעיה עם משהוא מהקהל אסור לו לעלות לברך, למי שהוא לא נקי. זאת אומרת שאנחנו רואים משהו מאוד בסיסי בדת שלנו שכבר קיבלנו את זה.

ואז אומר לנו הרמב"ם דבר שבאמת אם ישמעו את זה אנשים שלא עם אמונה עמוקה ומבינים את סודות הבריאה, לא יבינו זאת.  החוקים שירדו לנו בתורה, מחולקים לשניים, יש לנו את "החוקים של "האמונה האמיתית", ויש את החוקים  המוגדרים  "כאמונה ההכרחית".

האמונה האמיתית זה בעיקר האמונה ב- השם כמו שאמרנו אחד, אחד יש רק דבר אחד, אחד לא יכול להיות שתיים, אם ניקח שולחן אחד, אז בשולחן יש גם מכסה ועמודים, אחד אין משהו שיכול להתחלק לאחד.

דיברנו על אהבה, אהבה ו"אחד" זה שלוש עשרה, שזה הולך ביחד, האהבה שלנו לאחד –  לאלוהים, היא האהבה האמיתית וזו "האמונה האמיתית", כל השאר זה "האמונות ההכרחיות". מה זה אמונות הכרחיות, הוא אומר שם ומפרש: "אמונות הכרחיות זה שאתה צריך לפרש לעם, זה שהעם ישמע ויעשה כמצוות האל, אבל זה לא האמונה האמיתית, זה אמונה הכרחית".

הוא נותן לכך כמה דוגמאות: למשל כשהם אומרים אימא אדמה, וזה לא רק בדת שלנו שמקשרים אותך לאדמה, למה מקשרים אותך לאדמה, אם תצא למלחמה ואתה לא קשור לאדמה איך אתה תרצה בכלל להלחם על הארץ שלך? אז אומרים לך שאתה קשור "לאימא אדמה."

או שאומרים לך למשל שאלוהים יכעס, אם לא תעשה משהו אז אלוהים יכעס אם לא תעשה… אז בוא נחשוב טוב מבחינה פילוסופית: שאם אלוהים הוא כל יכול, או התגשמות של השלמות, הרי אנחנו אומרים על עצמנו שאם יש לנו אמונת על, ואנחנו שלמים, אז לא נכעס כי אתה תבין שהוא עושה כך וכך, אז אלוהים שהוא שלם ומושלם הוא יכעס?! אז אם הוא יכעס – הוא לא אלוהים!

הרמב"ם אומר שהרבה אמונות שלנו זה מה שנקרא "אמונות הכרחיות", ובסוגריים הם שקריות. כי אי אפשר לחנך את "ההמון" שאסור לגנוב, שאלוהים לא כועס כאשר אתה גונב, אתה תקבל את זה בצורה אחרת, שאלוהים לא יכעס אם אתה עושה משהו לא טוב. לכן ההמון צריך לדעת שאלוהים כועס! 

ודרך אגב זה לא רק בדת שלנו, כי ההמון מקבל, צריך לקבל חוקים שיחזיקו אותו ושיתנהג כמו שאתה מצפה מההמון באוכלוסיה.ֿ

גם ברפואה יש הרבה דברים שאם מישהו בא אלי אחד על אחד, אני יכול להגיד להם למשל לנשים שבדיקת השד למניעת סרטן השד הכי טובה היום זה ה-MRI, אבל מה המדינה באה ואומרת לכם, תעשו ממוגרפיה כי אין לה כסף לעשות לכולם MRI, אולי בעוד עשר שנים יגידו לך לעשות MRI, או כדי למנוע סרטן המעי הגס כדאי לכם לעשות דם סמוי בצואה, אבל בארבע עיניים אני אגיד לכם שכדאי לעשות קולונוסקופיה כל חמש שנים, למה, כי להמון אתה אומר דבר אחד אבל אם אתה אחד על אחד עם אדם שמבין עניין אתה אומר לו משהו אחר.

עכשיו לגבי "עידן חדש", מסתבר כשאתה קורא אתה מוצא שהרמב"ן כבר מדבר על עידן חדש בכתבים שהוא כותב, והוא אומר שחוקי התורה ניתנו  לעולם שלנו, בעניין זה יש ויכוח בין הרמב"ם לרמב"ן מה יהיה בעידן חדש.

הרמב"ם אומר לעומת זה שאנחנו נמשיך לקיים את המצוות. אבל אנחנו רואים שכבר אז לפני שמונה מאות שנה ש- מה שאנחנו שומעים היום, היה כבר היה אז בויכוחים ושהרמב"ם אחרי כל הדברים שאמר והרמב"ן אמרו עליהם הרבה דברים שלא נעים לשמוע, ולכן גם היום קשה לבוא ולומר אמיתות של דברים לאוכלוסיה שלנו, כמו שקרה לנו  "בהתנתקות".

אני נמצא בעולם של חברה ימניים חזקים, וגם אני הייתי יותר ימני ממה שאני היום, וראה זה פלא כששמענו את התקשורים אמרו לנו "שההתנתקות הולכת להיות", ומי ששמע את התקשורים האלה של לילה, שאלנו בפירוש והשאלות לא, לא היו קלות, חלקנו היינו ימניים, ואמרו לנו "היו תהייה התנקות ".

כשאני בא לחברה' בבית הכנסת והחברה' היו שאמרו לא יהיה ומה פתאום, ואני אומר חברה' היו יהיה, והם הלכו לרב שהיה גדול המקובלים, ולא אומר כאן את שמו, הרב של הציונות הדתית, והוא אמר היו לא יהיה, ועקב האמונה החזקה רב החברה האמינו עד הרגע האחרון שלא תהיה התנתקות, ובאמונה חזקה ביותר עד הרגע האחרון, כשמנסים לפרש את העניין והחברה' לא עשו שום דבר הם היו משוכנעים, כי כל המקובלים הדתיים אמרו להם שלא תהיה התנתקות.

יש עוד אמיתות שנופלות לנו בין הידיים עם הזמן, למשל יש גם היום רבנים שנותנים הרצאות ואומרים כי את התורה לא את הכול קיבלנו בהר סיני, ואת התורה למעשה כתב משה לפחות בחמישה חלקים, ואם נלך הלאה עברנו לפני כמה זמן את חנוכה וזו הרצאה ששמעתי מרב גדול ומפורסם, שאמר שיש שאלה גדולה לגבי אמיתות "נס פח השמן" כל אחד מאיתנו פה יודע וחונך מילדותו על נס פח השמן בחנוכה, ובגלל זה אנחנו מדליקים נרות חנוכה שמונה ימים.

 

ואז הוא אומר כך, יש את "ספר החשמונאים", יש את הספר שכתב יוספוס אופלביוס, שמספר על כל הסיפור של משפחת החשמונאים, ושם מספרים את כל פרטי הפרטים מה קרה בכל המשפחה הזאת ממאה שנה לפני הספירה ועד מאה מאתיים שנה לאחר החורבן. לפרטי פרטים ואין אף מילה על נס פח השמן.הכול בזמן המאורעות ,

והינה ארבע מאות שנה אחרי כן בתלמוד שואלים בגמרא מה היא חנוכה,? ואומרים שחנוכה זה שהמכבים ניצחו את היוונים, אך היכן הנושא הדתי בכל העסק – צריך לחפש איזה נס, ואז המציאו את נס פח השמן. ארבע מאות שנה אחרי שזה קרה. אלו דברים מתועדים, ששמים סימן שאלה על דברים או על אמיתות שכולנו חיים עם זה לאורך זמן.

לא שאני אומר שהדת לא נכונה, לא שאני אומר שמשהו לא בסדר בקטע הזה, מה שאני אומר שאנחנו צריכים להיות פתוחים ולא כל מה שאומרים לנו הוא פשוט נכון.

לבסוף הנושא של הנבואה.

אומרים לנו איך זה יכול להיות ש- לילה מתקשרת, פשוט אסור לשמוע, אני נוסע עם מירי כבר כל כך הרבה שנים לשיעורים, קודם אצל איתן ואח"כ ללילה, ואני רואה אותה איך היא לאט, לאט התקדמה ונהייתה מתקשרת בצורה בלתי רגילה, ואת זה אומר אפילו הרמב"ם ואני אקריא לכם כי כאן זה חשוב מאוד.

על פי הרמב"ם: "רוב בני האדם סבורים שנבואה או תקשור בימנו, הם פעולה רצונית של אלוהים, אשר בה הוא מתגלה לאדם מסוים ומוסר לו ידיעות חשובות", הנבואה על פי הרמב"ם: "היא הוצאת השלמות האנושית מין הכוח אל הפועל, כשם שאדם שהביא את גופו לידי שלמות יהיה לאתלט, כך אדם שהביא את רוחו לידי שלמות יוכל להיות נביא, מכאן הנבואה איננה יוזמה רצונית של האלוקים אלא הישג רוחני של האדם".

אלה דברים הכתובים במורה נבוכים, אגיד למישהו את זה בבית הכנסת הוא יזרוק אותך מכל המדרגות, ומה אומר הרמב"ם צריך הבן אדם, וכולנו פה פחות או יותר כדי להיות נביא: "שלמות המידות, אישיות מאוזנת, שלמות מוסרית בעלת אינטראקציה הרמונית בינו לבין המציאות".

הדבר השני זה: "שלמות הדמיון הינה יותר שלמות של כוח מדמה שתלויה בכוח ביולוגי". כאן הוא אומר בפירוש שצריך משהו בביולוגיה שלנו כדי שנוכל להפוך הדמיון מן הכוח אל הפועל.

הדבר השלישי: זה "שלמות שכלית, היכולת להתבונן במציאות ולהסביר אותה".

לסיום היה לנו רק לפני מספר שיעורים, שיעור שדיבר איך העולם מתנהל היום, רובכם עדין לא שמעתם את זה, הוא מתנהל בשלוש "צ"  צליל, צבע, צורה.

וכול דבר שאנחנו מסתכלים בבריאה, אנחנו יוצאים לשדה ליער אנחנו רואים איך העצים מתנענעים, אנחנו שומעים את הרעש שלהם, יורד גשם אנחנו רואים את הצבע, וכל דבר יש את המנגינה, ומי שקורא את כל החסידות מבין שכל החסידות בנויה על צליל, צבע וצורה, ולכן כל הקשר הזה שאנחנו לומדים, שבין הדת למציאות זה קשר בל ימחק, ומי שחושב שהוא לא קיים הם רק אותם אלו שלא בלימוד העל ולא בהבנות הגדולות, אלא "בהמון של העם".

תודה.

bottom of page